Červenec 2016

5 minut klidu

30. července 2016 v 11:43 | Jijanka
Lukynek dodržuje dopo/odpo spánek. To znamená, že většinou mezi 11 a 12 usíná a spí cca 2 hodiny (někdy se výjimečně zadaří i na 3 hodiny). Většinou to využívám jako období klidu, takže si čtu, koukám na film nebo seriál, případně si schrupnu taky. Někdy dělám to, co za jeho přítomnosti moc nejde (šití na stroji apod.). Včera jsem potřebovala najít kolotoč nad postýlku, protože se mi ho podařilo prodat, namyslet jídlo na celý týden, sepsat týdenní nákup. Když jsem měla vše hotovo, uvařila jsem si kafe a těšila se, jak si na FB zahraju nějakou hru. Lukyn už spal hodinu, takže jsem měla před sebou hodinku pohody. Sotva jsem kafe položila na stůl a zapnula noťas, ozvalo se z ložnice: Tátoooooo?! Hmmmm...
Vypustila jsem Lukyna do prostoru a rozhodla se, že si aspoň 5 minut klidu zasloužím, takže jsem si pustila hru, zažrala se do ní a nechala Lukyna hospodařit.

Tohle stihl za 5 minut mého klidu:
- vytahat 2 zásuvky v kuchyni
- rozházet kolem sebe několik hraček
- objednat si pití (dáááá) a vypít ho
- rozsypat košíček s drobnou všehochutí
- roztrhat obal od pastelek a pomalovat pastelkou destičku na malování magnetem (světe div se, pastelka drží jak přišitá)
- orazítkovat si ruce
- přesvědčit mě, abych udělala BÁ s noťasem (zaklapla noťas) a šla s ním, kam chce

V době, kdy jsem nebyla ještě úplně zdravotně ready a potřebovala jsem občas ležet cca 10 minut v posteli, abych si přilepila na píštěl sběrný pytlík zvládl:
- přehrabat mi obě zásuvky v nočním stolku
- čtvrtinu věcí naházet na zem, čtvrtinu na mě - na postel, čtvrtinu ztratit, čtvrtinu využít (strčit do pusy, píchnout mě pastelkou, něco si schovat jinam, kde to nenajdu)
- vyházet oblečení ze své skříně (naštěstí dosáhne jen do cca 3 poliček)
- naházet oblečení ze sušičky zpátky do pračky
- pustit vodu do vany a nejlépe najít nějakou nádobu, kterou se následně polil
- zavřít se ve sprše a řvát, že nemůže ven
- zamést nebo vytřít mopem (v jeho podání bohužel bez kýženého výsledku)
- vytahat nádobí z myčky na zem
- střídavě rožínat a zhasínat světlo
- vytahat zásuvku s jeho léky, lítat s odsávačkou na rýmu kolem krku
- donést mi všechny boty, co našel v předsíni a strčit mi je do postele

Moje následné zahlazování jeho činnosti většinou zabere tak 10x více času, než jemu to spískat. A to za těch pár minut klidu fakt stojí. Je to prostě miláček :-)

Budoucí povolání

26. července 2016 v 21:03 | Jijanka
Člověk se neubrání tomu, aby uvažoval o budoucím povolání toho mrněte. Zatím to dle pozorování vypadá následovně:

Myslitel, příp. spisovatel - dokáže se krásně zamyslet, ze začátku si i přemýšlivě zabodl prstík do brady a navíc příjmení Jirásek ho k tomu přímo vyzývá

Opravář, hodinový manžel - všechno se musí prozkoumat, nářadí miluje, všechno dokáže během vteřiny rozebrat (bohužel zatím ne složit)

Kapesní zloděj alias straka - peněženky miluje, vytahovat všechny ty peníze a karty - áááách, to je slast; čórnout mobil - žádný problém, klíče od domu totéž

Zámečník - klíčema je přímo posedlej, pořád chodí po baráku a snaží se je někam strčit, už mu podlehlo i ovládání vrat - měli jsme je otevřené půl dne, než přijel táta z práce (myslel si, že jsme mu je otevřeli, když přijížděl, musela jsem přiznat, že si Lukynek hrál dopoledne s klíči), ještě že se tady podle manžela nekrade

Chovatel domácích zvířat, zemědělec - pravděpodobně chovatel převážně slepic, protože KOKO jsou nejlepší, myslí na ně hned od rána, kdy při přebalování řve KO-KO-KÁ (kokodák), pravidelně jim chodí trhat trávu a snaží se je pohladit. Rýpání v hlíně ho taky baví, stejně jako zalévání plevele (tady je potřeba ho ještě usměrnit na správné rostliny)

Automechanik - rozbité autíčko ho fascinovalo (o tom, že ho roztřískal nemluvím), kdepak auto, co drží po kupě, ale to, ze kterého visí na drátkách kola, párkrát s ním ještě majzne a když odpadne nějaká plastová část, tak ji pak poctivě vrací zpátky

Tanečník - zatím se zaměřuje hlavně na pohyb hlavou, ale věřím, že postupně zapojí celé tělo

Politik/hypnotizér - podává mi flašku, říká "dááááá" a opravdu přesvědčivě u toho přikyvuje hlavou (a mamka mu samozřejmě dá další pití)

Luky a sestřička

25. července 2016 v 9:35 | Jijanka
Ne, nelekejte se, nečekáme přírůstek do rodiny. Tenhle článek se týká zdravotní sestřičky. Obden mi chodí na převazy břicha sestřička z charity Vyškov. Za těch pár měsíců se stala pevnou součástí naší rodiny a rutiny. Lukyn vždycky pečlivě dohlíží na to, co dělá. Občas dostane něco na hraní jako stříkačku nebo obvaz. Pokaždé si spolu plácnou, když sestřička odchází.
Dneska ji opět přivítal se širokým úsměvem - opravdu bylo vidět, že má radost, že ji vidí. A tentokrát se rozhodl, že jí něco předvede. Zatímco jsem ležela na posteli, aby mohla sestřička rány vyčistit a přelepit, Lukynek rychle vyšplhal na postel za mnou. Měl kulišáckej výraz a bylo vidět, že se bude něco dít. Chytl malý polštářek, co máme na posteli, přimáčkl mi ho na obličej a zařval BU-BU-BU. Vzhledem k tomu, že se to shledalo s úspěchem, nezapomněl to několikrát zopakovat. Zastavila jsem ho až, když se rozhodl, že to bude praktikovat i na sestřičce. Poněkud jsem se bála, že by už příště nemusela dojít Smějící se

Táta a táta

24. července 2016 v 11:15 | Jijanka
Na konci loňského roku se Lukyn rozmluvil. Sice jsme o tom žertovali, ale že opravdu první slovo bude E-MA (náš pes), to jsme tak úplně nečekali. Však to znáte - špičkujete se vzájemně, jestli to bude máma nebo táta, netrpělivě na to čekáte, no a pak slyšíte jako první slovo něco nečekaného. Další slovo následovalo, když se mamka začala ládovat čokoládou. Batole rychlublesko přilezlo a výrazně vyslovilo slovo HAM. No priority má ujasněné.
Konečně jsem se dočkala a Lukyn začal říkat MAMA, manželovi to bylo líto, takže jsem se ho hned snažila naučit TÁTA. Pak jsem bohužel skončila na 2 měsíce v nemocnici. A to co jsem nedokázala já, se naučil hned. Je z něho tatánek jak vyšitej. Kolikrát za den slyším tátoooo, až mi z toho třeští hlava. A na mámu zapomněl.
Jen se ráno probudí, první slovo je TÁ-TA. Pak vyžahne flašku na ex. Ze začátku někdy tituloval táto i mě. Řeknu "mámo" a on procítěně "Avo!" - což mě moc netěší, protože tuhle řekl Avo i Emě. Pár týdnů zpátky se ze mě oficiálně stal taky táta. Mámo prostě za boha neřekne. Máte vidět ty zmatky, když řve táto a jsme přítomni oba rodičové - nevíme, na koho zrovna mluví. Každopádně doufám, že se naučí říkat máma než půjde do školky, protože nevím, jak by se na manžela ve školce dívali, kdyby jim Lukyn řekl, že má doma tátu a tátu.

Včerejší nákup v Tescu

17. července 2016 v 11:00 | Jijanka
Jsme v mimi-sekci pro plíny a pitíčko pro Lukyna. Lukyn zmerčí auťák - autoooo, autoooo. Auto stojí 300. Vzhledem k tomu, že předminulý týden dostal hračky za 1100 se nám to zdá moc. Popojedem jinam - autoooo, autoooo. Tak jo, jedeme do sekce hraček. Taťka se snaží Lukynovi vnutit autíčko za výhodnou cenu 65 Kč. Lukyn si ho prolídne a vrazí mi ho zpátky. Autoooo - ukazuje na autíčko za 600. Hmmmm - to jsme si pomohli. Dalších pět minut se ho táta snaží přesvědčit, že to autíčko za 65 je fakt super. Lukyn nezájem. Kapitulujeme - dej ho na zem, ať si vybere a netrávíme tady Vánoce, instruuju manžela. Lukyn si vybral autoooooo - policejní motorku se řidičem. Jen za 160 Kč. OK. Motorka je super, celou cestu po supermarketu Lukyn mačká tlačítko: Uvolněte cestu - uááá, uáááá (policejní siréna) - ozývá se z našeho vozíku. Fakt super kup. Smějící se

Výuka batolete - jak dělají zvířátka

15. července 2016 v 21:55 | Jijanka
Luky už umí, že pejsek dělá AF, kočička AU (no přihmouříme všechny oči), slepička KOKO, kravička BU, medvídek BRUM, žabička KA-KA (nekaká, dělá kva-kva). Teď se ho snažím naučit kozu, ale asi budeme muset přejít k jinýmu zvířeti.
Ukazuju mu figurku kozy a říkám - Lukášku, kozička dělá mééééé, méééé. Pak mu ji ukazuju v knížce, kde se zmáčkne obrázek zvířete a ozve se příslušný zvuk - méééé, méééé. Lukyn nesměle - me. Já znovu - Lukášku, méééé, méééé. Tak jak dělá kozička? Lukyn se na mě zahledí a řekne BU!

Epizoda dvě - Lukyn hospodaří s magnetkama zvířat na ledničce, podává mi je po jedné. Vezme opici. Lukášku, co je to? BU! Ne, Lukášku, to je opička. Vezme delfína. Lukášku, co je to? BU!...

Epizoda tři - přijde táta z práce a zapojí se do hry. Lukyn podává opici - Lukášku, co je to? BU! Ne, LUkášku, to je opička! Lukyn se pohotově drbe na hlavě, jak ho naučila babička. Další podává motýla - taťka konstatuje - Luky, to je motýl a ten naštěstí jako jedinej drží hubu Rozpačitý